Hesabınızı Güvende Tutmak için 5 İpucu

Üzgünüz Ama Şifreniz Şunları İçermeli…

Şifre belirlemek kulağa çok zor bir iş olarak gelmez, ama bazen öyledir.

Genellikle güçlü şifreler oluşturmamızı isteyen web sitelerini ciddiye almayız. “Daha uzun bir şifre kullanın, en az sembol, bir büyük harf kullanın…” Ama bütün bu isteklerin bir sebebi vardır. Zayıf şifreler hack'te büyük bir rol oynar. 18 yaşından beri banka hesabınıza erişmek için doğum günü tarihini veya köpeğinizin adını şifre olarak kullanıyorsanız, bunun pek de güvenli olmadığını söylememize izin verin.

Şifre Belirleme Alışkanlıklarınız Sizi Riske Atabilir

Şifre yönetimi yalnızca bireyleri ilgilendirmez, kurumlar da bu konuda sorumluluk almalıdır.

Güçlü parolalar yaratma konusunda alışkanlık geliştirmemiş olan çalışanlarınız, kurumunuzu riske atabilir. Sistemleriniz güvenli ve karmaşık olabilir, ancak saldırganlar farklı bir yöntem seçebilir – çalışanlarınızın hata yapmasını beklemek gibi. Bunun olmaması için, her seviyedeki çalışanlarınıza kapsamlı eğitimler verin; “iyi şifre” alışkanlıkları kazanmalarını ve tıklamadan önce düşünmelerini sağlayın.

Kurumunuzda siber güvenliğe ilişkin farkındalık oluşturmak sizi pek çok sorundan kurtarabilir. Siber güvenlikle ilgili farkındalığı gelişmiş olan, eğitimli çalışanlar savunma hattınızı oluşturur.

BASİT KURALLARI HATIRLAYALIM

Aşağıdaki ipuçları çok basit görünebilir ancak pratik bunları mükemmel hale getirir. 

Şifrelerinizi güçlü hale getirin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, zayıf şifreleri kırmak kolaydır. Kendinize şu soruyu sorun: Hesabınıza erişmeye çalışan bir bilgisayar korsanı varsa, şifrenizi ne kadar hızlı tahmin edebilir? Kendinizle ilgili kişisel, kolay erişilebilir bilgilerinizi şifrenizde (doğum gününüz, eşinizin adı vb.) kullanıyor musunuz? "Qwerty", "password" veya "1234" gibi popüler dizinler kullanıyor musunuz?

Şifrelerinizi tahmin edilemez hale getirin, belli bir kalıbı izlemeyin; bunun yerine rastgele oluşturulan parolalar kullanın. Ayrıca, şifrelerinizin 15-20 karakter uzunluğunda olması önerilir. Daha kısa olanlar ise kolayca kırılabilir.

Şifrelerinizi, şifre yöneticisinde saklayın

Tüm bu güçlü ve benzersiz şifreleri hatırlayamayacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? O zaman şifre yöneticisi sizin için kullanışlı olabilir. Şifre yöneticisi tüm parolalarınızı tek bir yerde saklayabilir ve verilerinizi korumak için şifreleme kullanır.

Bu durumda da şifrelerinizi başka bir üçüncü taraf uygulamasında saklamanın güvenli olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Çevrimiçi hiçbir uygulama %100 güvenli olmadığı için bazı riskler de var, ancak günümüzde mevcut en iyi seçeneklerden biri bunları kullanmak. Yine de, güvenilir bir şifre yöneticisi araştırmayı unutmayın. Keepass'ı deneyebilirsiniz. Uygulamanızı güçlü bir şifreyle koruyun ve düzenli olarak yedekleyin.

Şifrelerinizi sık sık değiştirin

Birçok kişi yıllarca aynı şifreyi kullanır. Bunun aksine, şifrenizi yılda birkaç kez değiştirmeniz önerilir. Hangi sıklıkta değiştireceğiniz şifrenin ne için kullanıldığına ve ne kadar güçlü olduğuna da bağlıdır.

Bir şifre sızıntısı olduğunda, birisi hesabınıza erişmeye çalıştığında veya herkese açık bir wi-fi'den giriş yaptığınızda şifrenizi değiştirdiğinizden emin olun. Postanızın veya telefonunuzun ihlale uğrayıp uğramadığını kontrol edin.

Her hesap için eşsiz şifreler oluşturun

Tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullanmak zafiyet ihtimalini artırır. Bu sebeple, aynı şifreyi hiçbir zaman birden çok hesap için kullanmayın. Saldırganların tek bir parolayı kırarak tüm hesaplarınıza erişmesini kolaylaştırmayın.

İki faktörlü kimlik doğrulama en iyi arkadaşınızdır

Her bir girişi ve işlemi onaylamayı sinir bozucu buluyor olsanız bile, iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmanız şiddetle önerilir. Pek çok uygulama ve web sitesi size iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanma seçeneği sunar. Bu durumda, bu yetkiden yararlanmanız önerilir. Öyle ki bu, saldırganların kişisel hesabınıza ulaşmalarını zorlaştıran ekstra bir korumadır. En yaygın formlar, benzersiz şifreli SMS veya bildirim veya biyometrik verilerin kullanımıdır (bu da riskli olabilir, ancak bunu daha sonra konuşalım).

Yazının orijinal versiyonuna ulaşmak için tıklayın: https://www.soitron.com/5-tips-how-to-secure-your-account/

Kapsamlı Bir Siber Güvenlik Hizmeti SOC ile Mümkün!

Kodlaması herkes tarafından okunabilen ve düzenlenip paylaşılabilen bir yazılım türü olan açık kaynak araçlar ile ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Cisco Türkiye, UN Women, BinYaprak, Habitat ve TOG’un katkılarıyla genç kadınları siber güvenlik ile tanıştırmak amacıyla düzenlenen Siber Güvenliğe Katılım Etkinliği'nde, Soitron Siber Güvenlik Servisleri Satış Müdür Didem Önol konuşmacı olarak katılarak, değerli bilgiler aktardı.

Devamını Oku

Siber Riskleri “Yeni” Ofisinize Taşımayın

2020 yılında dünyanın kutusundan herkes için kötü bir sürpriz çıktı: Covid-19. Bu kötü sürpriz öyle bir etki yarattı ki tüm sistemler alt üst oldu ve tabii süreçleri işletebilmek için de değişim kaçınılmaz hale geldi.

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

Size uygun kariyer imkanlarını keşfedin.

İletişim

Tüm sorularınızı cevaplamak için buradayız.