Siber Riskleri “Yeni” Ofisinize Taşımayın

2020 yılında dünyanın kutusundan herkes için kötü bir sürpriz çıktı: Covid-19. Bu kötü sürpriz öyle bir etki yarattı ki tüm sistemler alt üst oldu ve tabii süreçleri işletebilmek için de değişim kaçınılmaz hale geldi. Yaşanan salgın ve Pandemi ilan edilmesi sonucunda gelen sokağa çıkma yasakları ve hastalıktan korunma yöntemleri küçük, büyük, küresel, yerel fark etmeksizin tüm şirketleri evden çalışmaya yönlendirdi. Bu süreçte yeni iş yapış biçimleri, dijital uygulamalar, sosyal platformlar hayatımıza dahil oldu ve işler devam etti. İnternetin sunduğu kolaylıklar ve gelişen bilişim teknolojileri sayesinde ekonomik dalgalanmalar yelkenleri yıpratsa da pek çok şirket dijitalin gücünü kullanarak gemileri limanlara yanaştırmayı başardı. Şimdilerde ise ofise dönüş süreci başladı. Kimi şirketler haftanın belli günleri ofiste, belli günleri evde olacak şekilde çalışma programları uyguluyor. Kimileriyse tam zamanlı olarak ofise dönüyor. Ancak Pandemi sürecinde ve yaz tatili boyunca Corona Virüs’ten korunabilenlerin, şimdi de ofise döndüklerinde bilgisayar virüslerinden korunmaları gerekiyor. Peki, bu süreçte siber tehditlerden korunmak için neler yapılmalı dersiniz?

Siber Riskleri “Yeni” Ofisinize Taşımayın

Evde çalışmanın çok yaygınlaştığı son dönemde, şirketlerin üst düzey yöneticilerinden en alt birim çalışanlarına kadar herkes aynı riskin bir hedefi ve aynı problemin parçası konumunda.  İlk olarak kullanılan parolalar açısından çok dikkatli olmakta fayda var. Özellikle online kaynaklarda duran mekanizmalara erişimi sağlayan parolaları iyi korumak gerekiyor. Bunun için en iyi yöntem ise parola yöneticilerini kullanmak. Her bir online hesap için farklı ve güçlü parola oluşturmanın ve hatırlamanın zorluğunu düşündüğümüzde, yalnızca parola yöneticisine girmek için güçlü bir parola oluşturmak ve tüm hesaplarınıza bu üreticiyi kullanarak ürettiğiniz farklı ve güçlü parolalarla erişim sağlamak son derece faydalı bir yöntem olabilir. Son kullanıcı farkındalığının bu tip problemleri aşmak için en önemli araç olduğunu unutmayın. Teknolojiye yapılan yatırım kadar son kullanıcının teknolojik ahlaka sahip olması da oldukça önemli. Böylelikle, en başından siber tehditlerden korunmak mümkün olabiliyor. Örneğin, iş yerinizden size işiniz için kullanmanız için bilgisayarları evde kullandığınız süreçte eşiniz, çocuklarınız veya başkaları kısa süreli de olsa kullandıysa, işe döndüğünüzde ilk iş olarak IT Güvenlik ekibinize başvurarak cihazınızın şöyle iyice bir gözden geçirilmesini istemelisiniz.

Aynı zamanda, “parolasız kurumlar” ya da orijinal tabiriyle “passwordless enterprise” konusunda neler yapılabileceğine dair hususlara da dikkat çekmek gerekiyor. Birçok şirket çalışanı, uzun süre evden çalıştıktan sonra  birebir eskisi gibi çalışmaya adapte olamayabilir, bu da beraberinde yeni değişiklikleri getirebilir. Online sistemlerdeki parolaların hala önemli bir husus olacağını unutmayın. Bunları yönetmek için hali hazırda çözümlerimiz var ama bunların daha basit ve daha kolay yönetilebilir olması da önemli.

İşte bu nedenle, siz de daha normal günler başladığında parolaların sık sık yenilenmesiyle başlayan ve daha dikkat edilmesi gereken pek çok önemli detaya dikkat etmeli ve siber tehditlere karşı gerekli tüm diğer önlemleri mutlaka ciddiyetle takip etmelisiniz.

Kapsamlı Bir Siber Güvenlik Hizmeti SOC ile Mümkün!

SOC'yi ve yönetilen SOC paketlerinin avantajlarını anlattığımız blog yazımızı okuyarak detayları öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Cisco Türkiye, UN Women, BinYaprak, Habitat ve TOG’un katkılarıyla genç kadınları siber güvenlik ile tanıştırmak amacıyla düzenlenen Siber Güvenliğe Katılım Etkinliği'nde, Soitron Siber Güvenlik Servisleri Satış Müdür Didem Önol konuşmacı olarak katılarak, değerli bilgiler aktardı.

Devamını Oku

Siber Riskleri “Yeni” Ofisinize Taşımayın

2020 yılında dünyanın kutusundan herkes için kötü bir sürpriz çıktı: Covid-19. Bu kötü sürpriz öyle bir etki yarattı ki tüm sistemler alt üst oldu ve tabii süreçleri işletebilmek için de değişim kaçınılmaz hale geldi.

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

Size uygun kariyer imkanlarını keşfedin.

İletişim

Tüm sorularınızı cevaplamak için buradayız.