Duyurular

Seynur ve Soitron Splunk İçin Güçlerini Birleştirdi

Splunk uzmanlığı ile öne çıkan, Professional Services Partner yetkinliğine sahip Seynur BT ve Soitron Group’un ortağı Sekom’un kuruluşu olan Soitron Siber Güvenlik Hizmetleri, Türkiye’de Kurumsal Log Yönetimi dönemini başlatmak üzere yeni bir işbirliğini hayata geçirdi.

Log Yönetimi, bugün veri güvenliği ve veri analizinde en önemli rolü oynayan kavram olarak öne çıkıyor. Özellikle siber güvenlik ihtiyaçları arttıkça, kuruluşlar adacıklar halinde, farklı operasyonlar için ayrı ayrı log izleme ve yönetme teknolojileri kullanımını terk ediyorlar. Artık kuruluşları rekabette öne çıkarmayı ve konsolidasyonun getirisiyle maliyetleri düşürmeyi hedefleyen yeni bir yaklaşıma, Kurumsal Log Yönetimi’ne geçiliyor.

Bu alandaki teknoloji öncülüğünü ise Splunk Professional Services Partner yetkinliğine sahip Seynur BT ve Soitron Siber Güvenlik Hizmetleri üstleniyor. Seynur BT ve Soitron Siber Güvenlik Hizmetleri tarafından hayata geçirilen işbirliğinin ayrıntılarını, Seynur BT Genel Müdürü Selim Seynur ve Soitron Siber Güvenlik Servisleri’nin Yönetici Direktörü Reha Akbaş ile konuştuk.

Seynur BT Genel Müdürü Selim Seynur ve Soitron Siber Güvenlik Sistemlerinin Yönetici Direktörü Reha Akbaş

Önce Seynur BT ve Splunk ile iş ortaklığı hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?
SELİM SEYNUR: Seynur, 2006 yılında kuruldu ve 2010 yılından bu yana Splunk ile iş ortaklığımız bulunuyor. Aslında Türkiye’yi Splunk ile ilk kez 2010 yılında tanıştıran teknoloji şirketi olarak da biliniyoruz. Splunk’ın Türkiye’deki tek, bölgedeki çok az sayıdaki Professional Services Partner yetkinliğine sahip iş ortağıyız. Güvenlik, veri analizi ve veri inceleme alanlarındaki uzmanlığımız ile öne çıkıyoruz. Müşterilerimize veri odaklı çözümler sunmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda SIEM, yani log izleme ve log yönetimi projeleri faaliyetlerimiz içerisinde önemli yer tutuyor.

Soitron Siber Güvenlik Hizmetleri hakkında da sizden bilgi alabilir miyiz?
REHA AKBAŞ: Sektörün farklı alanlarında 20 yıllık deneyime sahip kişilerden oluşan bir ekiple güvenlik alanında hizmet vermek üzere kurduğumuz şirketimizi, yaklaşık üç sene önce Soitron Group’un stratejik iş ortağı olan Sekom İletişim Sistemleri satın aldı. Siber güvenlik alanında uçtan uca çözümlere odaklanmış bir kuruluş olarak, 2019 yılına kadar Sekom bünyesinde hizmet verdik. Ancak bilindiği gibi siber güvenlik çok hızlı büyüyen, çok dinamik bir alan. Bu nedenle 2019 yılı başında, yabancı ortağımız Soitron’un adı ile ayrı bir şirket olarak devam etmeye karar verildi.

Soitron’un yolu Splunk ve Seynur ile nasıl kesişti?
REHA AKBAŞ: Burada anahtar kelimeler, Selim’in de söz ettiği gibi “log izleme” ve “log yönetimi”. Konuyu açmak için önce yaptığımız işlerden söz etmeliyim. Biz işlerimizi üç ana tema üzerinde yönetiyoruz. İlki bizim yıllardır yürütmekte olduğumuz “Proje Hizmetleri”. Çeşitli ürünleri ele alıp, katma değerli hizmetlerimizle birleştirip müşterilerimiz için ihtiyaçları olan projeleri hayata geçiriyoruz. İkincisi “Yönetilen Hizmetler”. Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) servislerini bu başlık altında sunuyoruz. Üçüncüsü de “Tamamlayıcı Hizmetler”. Bu başlık altında danışmanlık, sızma testleri, risk analiz hizmetleri gibi alanlar var. Tabi bütün bu alanlarda artık veri ve verinin izlenebilirliği, yani log izleme (SIEM) ve log yönetimi çok önemli bir ihtiyaç olarak beliriyor. 2000’li yılların başlarında güvenlik deyince, akla ilk gelen firewall kurmaktı. Biz de o zamanlar, firewall sağlayan bir şirkettik. Ancak güvenliğin değişen dinamikleri içerisinde kendimizi yeni teknolojilere adapte etmemiz gerekti. Splunk ve Seynur ile de bu noktada buluştuk. Bu alanda teknoloji geliştiren farklı üreticilerle görüştük. Splunk, hem vizyonu hem de ulaştığı teknolojik üstünlükle bize en doğru seçim olarak göründü. Pazardaki gücünü ve öncülüğünü tekrar tekrar söylemeye hiç gerek yok. Özetle, Splunk ile yollarımızın kesişmesi kaçınılmazdı. Elbette bir de bu işin uzmanlık tarafı var ki onu da Seynur’un en iyi şekilde adreslediğini, uzun yıllara dayanan tanışıklığımız dolayısıyla biliyoruz.

Bu tanışıklık bugün sizleri nasıl bir iş ortaklığına yöneltti?
REHA AKBAŞ: Şirketlerimizin faaliyet gösterdiği farklı alanlar, birbirini çok iyi bir şekilde tamamlıyor. Güvenlik projeleri, asla ürün satışıyla bitmeyen, katma değerli hizmet sunulması ve takip edilmesi gereken projelerdir. Sattığınız şey, uçtan uca yönetmeniz gereken, yaşayan bir süreçtir aslında. Hiçbir güvenlik projesi yoktur ki “Biz ürünü teslim ettik, hadi hoşça kalın” diyerek, ayrılabilesiniz. Seynur ile gelişen bu işbirliği, özel bir proje vesilesiyle kendiliğinden oluştu diyebiliriz. Seynur’un Splunk ile olan geçmişini, engin tecrübesini, uzmanlığını yanımıza almak, projenin başarısında çok önemli bir rol oynadı. Proje sonrasında da “Biz bu işbirliğini neden genişletmeyelim” diye düşündük ve daha yapısal bir hale getirmeye karar verdik. Soitron Group, aslında bu işbirliğinin benzer bir uygulamasını Slovakya’da hayata geçirdi. Biz de orada oluşmuş knowhow ile birlikte Slovakya’daki altyapıyı İstanbul’a getiriyoruz.

Bu işbirliği nasıl bir strateji ile ilerleyecek ve şu anda nasıl bir noktadasınız?
SELİM SEYNUR: Öncelikle, Veri Güvenliği ve Operasyonel Veri Analizi olmak üzere, iki temel işbirliği alanı belirledik. Operasyonel Veri Analizi tarafında Splunk’ın üzerine kurulması gereken altyapının pek çok bileşeni var. Bir Sekom kuruluşu olarak Soitron, bu anlamda yazılım ve donanım maliyetlerini üstlendi. Bu yatırım, bütünleyici bir çözüm sunma konusunda bizi çok özel bir yere taşıyor. Yine bu altyapının oluşmasında, Sekom’un Red Hat konusunda sayılı katma değerli iş ortaklarından biri olması ve ayrıca Soitron’un iyi bir network ekibine ve veri merkezi konusunda uzmanlara sahip olması çok önemli artılardı. Soitron’un yeni yatırımlarıyla kurulan altyapılar, bu alanda müşterilere uzaktan yönetim hizmetleri verilmesine olanak tanıyacak. O noktada Sekom ve dolayısıyla iştiraki olan Soitron’un çok önemli yatırımları oldu.

REHA AKBAŞ: Veri güvenliği ve veri analitiği işine girdiğinizde bu işin sadece bir yazılım işi olmadığını görüyorsunuz. Böyle bir altyapının, software defined yani yazılım tanımlı bir network’e dayanması ve üzerinde platformların, depolama araçlarının, sanallaştırma ve container yapılarının çalışması gerekiyor. Elbette bunun bir de orkestrasyonu var. Biz bu işbirliği ile Sekom’un, Seynur’un ve Soitron’un uzmanlığını tek bir noktada birleştirmiş ve büyük bir sinerji yaratmış olduk. Bu durum tabi en çok müşterilerimiz için önemli. Çünkü bu hizmetleri ayrı ayrı yerlerden alıp, bir problem çıktığında ayrı muhataplarla karşılaşmak zorunda olmayacaklar.

SELİM SEYNUR: Yani Splunk çerçevesinde, Level 1’den Level 4’e kadar, yani mimarisinden ilk seviye desteğine, 7/24 desteğine kadar her ihtiyacı kapsayan bir çözüm sunabiliyoruz. Ayrıca, iyi anlaşan uyumlu ekiplere sahibiz ve bu da bizim için üstlendiğimiz projelerin çok daha eğlenceli ve verimli olması anlamına geliyor.

REHA AKBAŞ: Elbette asıl hedefimiz işi büyütmek! Artık log tutma işlemi küçük adacıklar halinden çıkıp, kurumsal seviyede loglamaya dönüşüyor.

SELİM SEYNUR: Bu dönüşümün pazarın olgunluğuyla da çok ilgisi var elbette. Türkiye’de pazar, dünyaya göre biraz daha geriden geliyor olsa da Splunk gibi bir çözüme pek çok sektörde ihtiyaç olduğu görülüyor. Ekim ayında gerçekleştirilen Splunk Day etkinliğindeki ilgi, bize bunu açıkça gösterdi.

Müşterilerinizin, kurumsal seviyede loglama yaklaşımından ne gibi kazançları olacak?
SELİM SEYNUR: Kurumsal log yönetimi, konsolidasyonun doğası gereği öncelikle her zaman maliyet avantajları ile gelir. Bu yaklaşım, sahip olma maliyetlerini makul bir seviyeye çekerken, yeni teknolojilerle birlikte veri analizi yeteneklerini de en üst seviyeye çıkaracak. Buradan elde edilen sonuçlar, kuruluşların çevikliğini, verimliliğini, yönetimin daha isabetli kararlar almasını sağlayacak.

SPLUNK HAKKINDA

Splunk, IT operasyonlarının yönetimi/izlenmesi ve yüksek güvenlik ihtiyaçlarına çözüm getiren web tabanlı bir yazılım platformu. Log dosyaları, config dosyaları, diğer uygulamalardan gelen uyarı mesajları gibi onlarca farklı kaynaktan gelen bilgileri gerçek zamanlı olarak analiz edip indeksliyor, içerisinde arama yapılmasını sağlıyor ve bunlardan grafikler, raporlar, uyarılar ve izleme ekranları oluşturabiliyor. Kuruluşların IT’ye yönelik güvenlik risklerini ortadan kaldıran, kullanımı kolay, bakım gerektirmeyen Splunk, dünyada kurumsal big data projelerindeki başarılı kullanımı ile de dikkat çekiyor.

SEYNUR BT HAKKINDA

2006 yılında kurulan ve 2010 yılından bu yana Splunk ile iş ortaklığı olan Seynur BT, güvenlik, veri analizi ve veri inceleme alanlarındaki uzmanlığı ile öne çıkıyor ve müşterilerine veri odaklı çözümler sunmayı hedefliyor. Splunk’ın Professional Services Partner yetkinliğine sahip Türkiye’deki tek iş ortağı olan Seynur BT, Türkiye’yi Splunk ile ilk kez 2010 yılında tanıştıran teknoloji şirketi olarak da biliniyor.

SOITRON SİBER GÜVENLİK HİZMETLERİ HAKKINDA

Soitron’un yolculuğu, 1996 yılına dayanıyor. Ülkemizde henüz Internet altyapısı yeni yeni oluşurken, günümüzde de güvenlik altyapılarının temel taşını oluşturan Firewall sistemlerini sağlamaya, bunlarla ilgili servisleri sunmaya başlayan ekip, güvenlik ihtiyacı ve bunu destekleyen teknolojiler geliştikçe bir dönüşüm geçiriyor. Siber Güvenliğin sağlanmasında aslında ürünlerin yeterli olmadığını gören ekip, birbirleri ile entegre çalışan ve sık sık güncellenen farklı teknolojileri etkin ve en verimli şekilde kullanacak insan kaynağının yetişmesine de katkı sağlıyor. Üç yıl önce Soitron Group’un Türkiye’deki stratejik iş ortağı Sekom İletişim Sistemleri tarafından satın alınan şirket, siber güvenlik alanında uçtan uca çözümlere odaklanmış bir kuruluş olarak, 2019 yılına kadar Sekom bünyesinde hizmet veriyor. 2019 yılı başında ise sektörün büyümesiyle birlikte yabancı ortak Soitron’un adı ile ayrı bir şirket olarak yoluna devam ediyor.

Linkplus'ın, Plus dergisinden alınmıştır.

Cisco'dan Security Partner of the Year Ödülü!

Ekibimiz, Türkiye genelinde bir Cisco iş ortağı olarak yenilikçiliği, liderliği ve en iyi uygulamaları nedeniyle Security Partner of the Year...

Devamını Oku

Seynur ve Soitron Splunk İçin Güçlerini Birleştirdi

Splunk uzmanlığı ile öne çıkan, Professional Services Partner yetkinliğine sahip Seynur BT ve Soitron Group’un ortağı Sekom’un kuruluşu...

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

Size uygun kariyer imkanlarını keşfedin.

İletişim

Tüm sorularınızı cevaplamak için buradayız.