Kapsamlı Bir Siber Güvenlik Hizmeti SOC ile Mümkün!

Bir güvenlik ihlalini tespit etmenin haftalar, hatta aylar alabildiğini biliyor muydunuz?

Bilişim dünyası, gündelik hayatımızı kolaylaştıracak çözümleri operasyonel alanda daha basit ve verimli kılacak yollar bulmak için hızla gelişiyor. Fakat bununla beraber oluşan rekabet ortamı, bazı engeller oluşturabiliyor. Güvenlik unsuru, bu durumda ortaya çıkan en kilit belirleyicilerden biri. Çünkü güvenliği tekrar sağlamak, gerekli güvenlik ihtiyaçlarını gidermekten daha zor ve daha uzun süreçlere ihtiyaç duyuyor. Şirketlerinse operasyonlarını sekteye uğratacak hiçbir aksaklığa maruz kalmaması, üretim ya da hizmetlerin sağlanması sırasında çok daha fazla önem taşıyor.

Kurumların bu tür kesintilere sebep olabilecek siber saldırıları engelleyerek güvenliği sağlamak için kurgulanan Security Operation Center (SOC) tam da kurumlara ihtiyaç duydukları kapsamlı bir izleme ve müdahale imkanı sunuyor.

Türkçedeki karşılığı Güvenlik Operasyon Merkezi olan SOC, aslında bir BT güvenlik olay yönetimi yaklaşımıdır. Teknoloji, prosedürler ve insan kaynaklarının yönetilme sürecini ifade eder. Siber güvenliğinizi sağlamak adına SOC’nin faydaları hayli yüksektir. Önce biraz bu faydalara bakalım:

SOC Hizmeti Almanız için 5 Sebep!

  • Proaktif tehditleri tespit etmek için, güvenliğinizi daha minimal bir güvenlik sistemiyle sağlıyorsanız sandığınızdan çok daha uzun bir süreye ihtiyacınız olabilir. Bu sürede de sisteminize verilen zarar, hem maddi hem manevi anlamda kolay kolay altından kalkamayacağınız bir boyuta ulaşabilir. Oysa SOC ile proaktif tehditleri çok daha kısa sürede fark etmek, 7/24 izleme avantajıyla mümkün.
  • SOC ile olası tehditleri çok önceden fark edebilir ve bunun için gerekli önlemleri alarak atağın önünü kesebilirsiniz.
  • Olası tehditleri görmenin de ötesine geçip sisteminizde savunmasız noktaları tespit edebilir ve zafiyet yönetimi avantajıyla herhangi bir tehditin doğma ihtimalini bile ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Yazılım ve donanım konusunda varlıklarınıza dair farkındalığınızı geliştirerek tehditlerin hangi varlıklarınıza yönelik olabileceğini keşfedersiniz.
  • Bir olaya ya da ihmale maruz kaldığınız zaman SOC size geçmişe yönelik analizler yaparak olayın kaynağına kadar iner ve log yönetimini daha sağlıklı yapmanızı sağlar.
Cyber Security Operations Center

Kendi Siber Güvenlik ekibinizi kurmak mı? SOC Hizmetinden faydalanmak mı?

SOC güvenlik hizmeti kendi şirketiniz içinde kurgulayabileceğiniz bir birim olabilir. Fakat bunun için ciddi insan kaynağı ve yatırım gerekmektedir. 7/24 dünya ile eş zamanlı izleme avantajına sahip olmak için minimum 8 kişilik bir ekibe ihtiyaç vardır. Fakat siber güvenlik alanında çalışan uzman kişi sayısı, her şirketin kendi SOC yapısını kurmaya yetmeyecektir. Bir diğer taraftan ekibe dahil edeceğiniz siber güvenlik uzmanlarını bulmanız halinde kendilerine yapacağınız ödeme, yıllık 6 haneli rakamlara ulaşabilir.

Önemli noktalardan bir diğeri de güvenlik uzmanlarınızın sürekli gelişen bilişim dünyasına ayak uydurup şirketinize uğrama ihtimali olan tehditleri algılayabilecek kadar güncel kalmaları ve sertifikalarını sürekli güncellemeleridir. Sadece şirketinize gelebilecek tehditlere odaklandığınız zaman sizi şaşırtabilecek tehditlerin varlığı akıldan çıkabilir ve bu durumda uzmanlarınız ellerinde olanın sınırlı bilgisiyle siber güvenliğinizi sağlamak zorunda kalırlar.

Yukarıda bahsedilen SOC’nin kurgulanmasında yaşanabilecek zorlukları inceledik. SOC hizmetini şirket içinde kurgulamanın mümkün olduğunu görmekle beraber ne tür sorunlarla uğraşmanız gerektiğini de belirttik. Tam da bu noktada yönetilen bir SOC hizmeti satın alabileceğinizi belirtmek gerekiyor. Böyle bir durumda yönetilen bir SOC hizmetine sahip olmak size maliyet ve konfor açısından büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kendi SOC ekibinizi kurmaya kalktığınızda ortaya çıkacak maliyetten muaf olurken daha iyi bir fiyata kapsamlı bir güvenlik operasyon merkezine sahip olabilirsiniz. Güvenliğiniz için sadece kritik anlarda sizinle iletişime geçecek olan bir SOC hizmeti sayesinde işlerinizi devam ettirmek ve hatta daha ileri taşıyabilmek için ihtiyacınız olan konfora da sahip olabilirsiniz.

Diyelim ki ciddi bir tehdit altındasınız, bu durumda hızlı aksiyon alınması gereken kritik bir atakla karşı karşıyasınız demektir. Kurum dışı bir SOC hizmeti aldığınızda log yönetimi için kurumdaki yetkili kişilerle yakın iş birliği içinde olmak hayli önem taşır. Bu noktada SOC hizmetini nereden sağladığınız en önemli noktalardan biri olur.

Log yönetimi sırasında siber güvenlik dünyasının deneyimli ekiplerinden Soitron Siber Güvenlik Servisleri, Void SOC paketleri kapsamında bu ihtiyaca cevap verebilecek iki farklı seçenek sunuyor: ARTISAN Siber Güvenlik Olay İzleme Servis Paketi ile müşterileri için SIEM (Security Incident Event Management) sistemini kurgulayabilir ya da SIEM’e sahip olan müşteriler için iyileştirici analizler yaparak şirketin SIEM yatırımlarını yönlendirebilir. Amaç, kurumların olası siber olaylarını tespit etmesine ve zamanına yanıt verilmesine destek olmaktır.

Soitron’un yönetilen SOC servisi için bir diğer çözüm paketi ise ARTISAN Siber Güvenlik Operasyonu Servis Paketi’dir. İlk pakete göre daha kapsamlı olan bu pakette 7/24 izleme avantajıyla beraber siber istihbarat bilgilerinin toplanması ve değerlendirilmesi, müşterileri zafiyetleri hakkında bilgilendirme, BT altyapılarını izleme, olası atak durumunda uygulanacak aksiyon plan ve süreçleri hazırlama, müşteriyle yakın temaslı çalışıp atakları etkisiz hale getirme ve güvenlikle ilgili her türlü olayı yakalayıp analiz etme gibi hizmetler sunuluyor.

Siber güvenlik şirketinizin mevcut büyüklüğü ya da hedeflediğiniz büyüklüğe göre ciddi anlamda önem taşıyan bir konudur. Olası bir tehdit durumunda neler yapabileceğiniz üzerine düşünmeyi bırakmak ve henüz yaşanmamış felaket senaryolarınızı engellemek için aksiyon almak en akılcı yöntemdir. Yönetilen bir SOC’a sahip olmak ise iyi bir fikir!

Kapsamlı Bir Siber Güvenlik Hizmeti SOC ile Mümkün!

SOC'yi ve yönetilen SOC paketlerinin avantajlarını anlattığımız blog yazımızı okuyarak detayları öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Cisco Türkiye, UN Women, BinYaprak, Habitat ve TOG’un katkılarıyla genç kadınları siber güvenlik ile tanıştırmak amacıyla düzenlenen Siber Güvenliğe Katılım Etkinliği'nde, Soitron Siber Güvenlik Servisleri Satış Müdür Didem Önol konuşmacı olarak katılarak, değerli bilgiler aktardı.

Devamını Oku

Siber Riskleri “Yeni” Ofisinize Taşımayın

2020 yılında dünyanın kutusundan herkes için kötü bir sürpriz çıktı: Covid-19. Bu kötü sürpriz öyle bir etki yarattı ki tüm sistemler alt üst oldu ve tabii süreçleri işletebilmek için de değişim kaçınılmaz hale geldi.

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

Size uygun kariyer imkanlarını keşfedin.

İletişim

Tüm sorularınızı cevaplamak için buradayız.