Open Source (Açık Kaynak) Ürünler Güvenli mi?

Açık kaynak araçlar, kodlaması herkes tarafından okunabilen, yeni amaçlar için uygun değişiklikler ile düzenlenip herkesle paylaşılabilen yazılım türüdür. Şirketlerin açık kaynak yazılımları tercih etmesinde düşük maliyet, kolay lisans yönetimi, destekleyen kişi sayısı, vendor kısıtlamasının olmayışı gibi etkenler büyük rol oynamaktadır. Dünyanın dört bir yanından insanların katkı sağladığı açık kaynak ürünlerde elbette ki en büyük kriter güvenlik.

Açık kaynağın güvencesi, arkasında yer alan kitle ile ilişkilidir; küresel topluluklar yeni çözümler üretmek ve daha etkin iyileştirmekler yapma konusunda kapalı koda sahip ürünlerin ekiplerine göre daha hızlı ve verimlidir. Ürün piyasaya çıkmadan önce denenmiş, test edilmiş ve güvenlik açısından hataları giderilmiş olarak piyasaya sunulmaktadır.

Open Source CMS ve Close Source CMS

İçindekiler

  1. Geniş Bir Kitlenin Kontrolünden Geçmesi
  2. Şeffaf ve Güvenli Bir Ortam
  3. Hızlı Aksiyon Alabilme Avantajı

Güvenlik açısından düşününce şirketlerin neden açık kaynak ürünler tercih etmesi gerektiğini şu başlıklarla açıklayacağım:

Geniş Bir Kitlenin Kontrolünden Geçmesi

Bu noktada en önemli kısım açık kaynak kodlu yazılım ve ürünlerin çok geniş kapsamlı bir yazılımcı kitlesi tarafında geliştirilip test edilmiş olmasıdır. Yazılımcılar bir nevi imece usulü çalışarak ürünü kolektif bir şekilde tasarlayıp problemlere birlikte çözümler getirmektedir. Açık kaynak dünyasında Linus yasası olarak geçen formüle göre de bu durum şöyle özetlenmekte; “Yeterinde yazılımcı ve test kullanıcısının gözüyle geliştirilen açık kaynak ürünlerde, karşılaşılan tüm güvenlik açıkları ve hatalar olabildiğince hızlı fark edilir ve çözüm bulunur.” (Given enough eyeballs, all bugs are shallow).

Şeffaf ve Güvenli Bir Ortam

Elbette hiçbir üründe %100 güvenlik diye bir anlayış yoktur. Ancak kapalı ortamda geliştirilen bir ürün ile kıyasladığımızda açık kaynak kodlu ürünler oldukça görünürdür. Ürünü geliştiren kişilerin nasıl katkı sağladığı, hataların nasıl giderildiği, ürüne ait kodların nasıl geliştirildiği, ürünün test aşamaları gibi adımlar tek tek açık bir şekilde görülebilir. Kapalı kaynak ürünleri kullanırken bir anda beklemediğiniz bir sürpriz ile karşılama ihtimaliniz yüksek iken, açık kaynak ürünler ile her zaman neyi kullandığınızı ve ürünün işleyişini açık bir şekilde görebilirsiniz. Bu nedenle, kaynak koduna erişiminizin olmadığı ürünleri kullanırken güvenlik konusunda hiçbir zaman emin olamazsınız. Bu tür yazılımlarda kodu incelemeniz ya da koda müdahale etme şansınız yoktur. Görünür ve güvenilir bir ortam yaratmak adına açık kaynak kodlu ürünler her zaman yararlanacağımız çözümler olmalıdır.

Hızlı Aksiyon Alabilme Avantajı

Güvenlik konusunda en büyük endişe bir üründe güvenlik açığı ya da zafiyet bulunduğu anda o zafiyeti kapatacak olan yama ya da güncellemenin ne zaman çıkacağıyla ilgilidir. Bu gibi bir durumda kapalı kaynak ürün kullanan bir müşterinin, satıcının zafiyeti kapatıp müşterilere duyurmasını beklemekten başka yapabileceği bir seçenek yoktur. Bu durum satıcı zafiyeti giderene kadar müşteriyi olası saldırılara açık bir konuma sokacaktır. Müşteri hiçbir zaman yeni yayınlanacak olan iyileştirmenin sürecini bilemeyecektir ve elinde olmadan riskli bir şekilde beklemeye devam edecektir. Diğer taraftan açık kaynak bir üründe ortaya çıkan bir zafiyet, topluluğun sağladığı güç ile çok hızlı bir şekilde giderilmektedir. Bir ekibin geliştirdiği kapalı kaynak yazılımlarda çıkabilecek güvenlik sorunları daha fazla iken açık kodlarla sayısız yazılımcı tarafından geliştirilen açık kaynak ürünlerde bu durum kontrol mekanizması nedeniyle daha azdır. Ayrıca kapalı kaynak ürünlere oranla olası bir güvenlik açığını tespit etme hızı oldukça yüksektir. Açık kaynak ürünleri geliştiren topluluğun getirdiği avantaj burada bariz şekilde ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda güvenlik açığının gözden kaçma ihtimali de azalmaktadır. Bir kişinin gözden kaçırabileceği bir kod açığı, başka bir göz tarafından fark edilip hızlıca iyileştirme yapılabilir. Açık kaynak ürün kullanan kişiler bu sayede hızlı bir şekilde iyileştirmeyi kendi sistemlerine entegre edebilirler. Böylece iş sürekliliğinin sekteye uğraması önlenmiş olur.

Açık kaynak ürünler, uzun vadede kullanıcısına güvence sağlamaktadır. Uygulanabilirlik açısından ele alındığında, arkasında bulunan yazılımcı desteği sayesinde diğer ürünlerle entegrasyonu kolay ve zengin bir içerik sunmaktadır. Şirketlerin isteklerine göre her türlü teknolojide, ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir açık kaynak ürün bulmak zor değildir. Uzun vadede düşünüldüğünde kendini ileriye dönük geliştiren açık kaynak araçlar, yenilikçi bakış açısıyla her zaman şirketler için kurtarıcı bir rol oynamaya devam edeceklerdir. Güvenilir yapının getirileriyle birlikte, isteğe uygun hedef odaklı araçlar içermesi, bağlayıcılığı olmayan esnek çözümler sunması, lisans ve maliyet gibi şirketleri zorlayan süreçlerin olmayışı gibi nedenler günümüzde açık kaynak ürünleri ön plana çıkartan kriterler olmuştur.
Open Source ürünlerin neden daha güvenli olduğuna dair değerlendirme yaptığımız bu blog yazımızın ardından “Yönetilen SOC Hizmeti Nasıl Olmalıdır?” başlığı ile gelecek. Sıradaki blog yazımızda güvenlik açığını kapatmak adına proaktif bir siber güvenlik için nelere ihtiyaç olduğuna değineceğiz.

Kapsamlı Bir Siber Güvenlik Hizmeti SOC ile Mümkün!

Kodlaması herkes tarafından okunabilen ve düzenlenip paylaşılabilen bir yazılım türü olan açık kaynak araçlar ile ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Cisco Türkiye, UN Women, BinYaprak, Habitat ve TOG’un katkılarıyla genç kadınları siber güvenlik ile tanıştırmak amacıyla düzenlenen Siber Güvenliğe Katılım Etkinliği'nde, Soitron Siber Güvenlik Servisleri Satış Müdür Didem Önol konuşmacı olarak katılarak, değerli bilgiler aktardı.

Devamını Oku

Siber Riskleri “Yeni” Ofisinize Taşımayın

2020 yılında dünyanın kutusundan herkes için kötü bir sürpriz çıktı: Covid-19. Bu kötü sürpriz öyle bir etki yarattı ki tüm sistemler alt üst oldu ve tabii süreçleri işletebilmek için de değişim kaçınılmaz hale geldi.

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

Size uygun kariyer imkanlarını keşfedin.

İletişim

Tüm sorularınızı cevaplamak için buradayız.