PAM Nedir? PAM Ürünleri Neden Gereklidir?

Hazırlayan: Hakan Keleş – Siber Güvenlik Uzmanı

Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM – “Privileged Acces Management”), normal bir hesaptan/kullanıcıdan bağımsız olarak, özel erişim veya yeteneklere sahip hesapları koruyan bir bilgi güvenliği mekanizmasıdır. Kısaltılmış hali ile “PAM,” kuruluşunuzun en kritik verilerini güvende tutmanıza yardımcı olurken, ayrıcalıklı kullanıcıların aktivitelerini de kontrol etmenize ve izlemenize olanak tanır. 

PAM, daha geniş bir kimlik ve erişim yönetimi olan ve kısaca “IAM” olarak bilinen “Identity Access Management” çözümünün bir bileşenidir. PAM, ayrıcalıklı hesapların güvenliğini sağlamak için gereken süreçlere ve teknolojilere odaklanır. Öte yandan, IAM çözümü, yalnızca ayrıcalıklı erişime sahip olanlar için değil, tüm hesaplar için parola yönetimi, Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama, Tek Oturum Açma (SSO-Single Sign On) ve kullanıcı yaşam döngüsü yönetimi sunar.

Bir PAM ürününün nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle ayrıcalıklı erişimin ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Ayrıcalıklı erişim, kişilerin kullandığı hesaplar (windows domain admin, local admin, root yetkili hesaplar, acil durum hesapları) ile olduğu kadar, uygulama ve servis hesapları gibi non-human (insan olmayan) kullanıcılarla da ilişkilendirilebilir. Ayrıcalıklı erişim, kuruluşların bilgi teknolojileri sistemleri ile hassas verilerinin gizliliğinin korunmasına olanak tanımaktadır. 

PAM çözümü, siber saldırganlar ve kritik kurumsal verileriniz arasında ek bir koruma katmanı sağlamanın yanı sıra, yöneticilerinizin bilgi teknoloji sistemlerine olan erişimlerini izlemeyi mümkün kılar. Bunu, ayrıcalıklı hesapların oturum açma bilgileri ile çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) aracılığıyla işlem yaparak erişebilecekleri güvenli bir kasada saklayarak yapar. Bu, siber saldırganların veya yetkisiz kullanıcıların ayrıcalıklı kimlik bilgilerine erişmesini engeller. Kimlik doğrulama işlemi, kullanıcının kasaya eriştiği bilgisini de kaydeder. Kullanıcı oturum açtıktan sonra, PAM, hem denetleme amacıyla hem de şüpheli etkinliğin tam olarak belirlenmesine yardımcı olmak için oturumları kaydeder. 

Kuruluşlar neden ayrıcalıklı erişim yönetimi (PAM) çözümüne ihtiyaç duyar?

Günümüzde veri ihlalleri giderek artan bir oranda gerçekleşiyor ve kuruluşlar, artan veri ihlallerinin yıkıcı etkilerini gittikçe daha fazla hissediyor. Saldırıları tespit etmek ve bunlara karşı önlem alabilmek için etkili bir PAM çözümüne sahip olmak, kuruluşların ihlalleri önleyebilmek adına atması gereken ilk adımlardan biridir. 

Ayrıcalıklı erişim yönetimi (PAM - Privileged Access Management) kuruluşların kendilerini savunmak için ihtiyaç duyduğu özellikleri sağlamaktadır. Başka bir deyişle PAM, veri ihlallerini tespit etmenin ve kuruluşunuzu tüm bu tehditlere karşı savunmanın en etkili yollarından biridir.

Pam Nedir? Pam Nedir?
  • Ayrıcalıklı hesaplara erişimi kontrol edin.

Bugün birçok kuruluş, riskleri artıran verimsiz bir uygulama olan elektronik tabloları kullanarak ayrıcalıklı hesap şifrelerini manuel olarak takip etmektedir. Özellikle kuruluş geliştikçe; çalışanların ve kullanıcıların rolleri değiştirdikçe, yöneticilerin hangi kullanıcıların, hangi bilgilere erişimi olduğunu bilmeleri zorlaşır.

Kuruluşlar, PAM'ı kullanarak ayrıcalıklı erişimi tek bir konumdan izleyebilir, rolleri değiştikçe veya çalışanlar şirketten ayrıldıkça kullanıcıları otomatik olarak yetkilendirebilir ve yetkilerini kaldırabilir. Ayrıca çözüm, ayrıcalıklı hesap aktivitelerine ilişkin görünürlüklerini artırmak için oturumları izleyebilir ve kaydedebilir. Bununla beraber, kullanıcı etkinliklerinin aranabilir bir arşivini tutarak, uyumluluk düzenlemelerini karşılamalarını ve şüpheli etkinlik durumunda erişimi incelemelerini sağlayabilir. Ayrıcalıklı hesapları izlemenin kolay bir yolu olan bu çözüm ile kuruluşlar, en değerli varlıkları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamaktadır.

  • Ayrıcalıklı hesap saldırılarını önleyin.

Ayrıcalıklı hesapların kimlik bilgileri, bir kuruluşun en hassas verilerini içerdiği için siber saldırganlar için birincil hedeftir. Bu hesaplar, aynı zamanda, ihlallerin çoğunun nedeni olan eski çalışanlar tarafından kötüye kullanıma karşı da savunmasızdır. 

Ayrıcalıklı hesapların kimlik bilgilerini ayrı ve güvenli bir havuzda saklayan PAM, şirketlerin kullanımlarını izole etmelerini ve faaliyetlerini takip etmelerini sağlayarak, tüm bunların kötüye kullanılma veya çalınma riskini etkin bir şekilde azaltır. Yöneticiler ayrıca, kullanıcı erişimi için belirlenmiş zaman sınırları ve diğer kurallara sahip olacak şekilde PAM'ı ayarlayabilir ve ayrıca bir kişi başka bir role geçtiğinde veya şirketten ayrıldığında ayrıcalıkları otomatik olarak kaldırabilir ve erişimi gerçekten ihtiyaç duyanlarla sınırlandırabilir.

  • Kimlik bilgisi paylaşımını kısıtlayın.

Birçok yönetici hesabı, kuruluş içindeki birden fazla kişi arasında paylaşılır ve iş süreçlerinde kolaylık sağlamak amacıyla, genellikle birden çok sistemde aynı parolayı kullanır. Bu uygulamalar, belirli kişiler tarafından hangi eylemlerin gerçekleştirildiğini belirlemeyi imkânsız hale getirirken, güvenlik riskini artırır ve yasal zorunluluklara uyulmamasına zemin hazırlar. 

PAM, her kullanıcının benzersiz bir şekilde oturum açmasını sağlayarak kuruluşların, risklere karşı korunmasına yardımcı olabilir. PAM çözümleri ayrıca güçlü parolalar gerektirebilir ve hesabın hassasiyet derecesine göre rutin değişiklik yapılmasını zorunlu kılabilir. Buna ek olarak yöneticiler, parolaları kullanıcılardan gizlemek ve kullanıcılar değerli varlıklara her eriştiğinde parola gücünü sağlamak için tek oturum açma (SSO-Single Sign On) kimlik doğrulamasıyla PAM kurabilir.

  • Riskli davranış bildirimlerini gerçek zamanlı olarak gözden geçirin.

Birçok PAM çözümü, yöneticilere riskli veya şüpheli aktiviteler konusunda uyarı yapmak için gerçek zamanlı e-posta ve metin bildirimleri gönderir. Ayrıcalıklı bir kullanıcı, belirli verilere veya sistemlere eriştiği her sefer; olası politika ihlalleri meydana geldiğinde veya belirli hesaplara çok fazla atanma gerçekleştiğinde uyarı bildirimleri alacak şekilde yapılandırabilir. Bildirimleri gerçek zamanlı olarak gözden geçirme yeteneği sayesinde yöneticiler, her zaman yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için gereken değişiklikleri hızla yapabilir.

  • PAM’ı kimlik erişim yönetim (IAM - Identity Access Management) sistemleri ile entegre edin.

Günümüzün önde gelen PAM çözümleri, bir kuruluşun kimlik erişim yönetimi (IAM - Identity Access Management) sistemiyle entegrasyon yeteneğine sahiptir. Bu entegrasyon, güvenlik açıklarını kapatır ve ayrıcalıklı olmayan hesaplar için gereksiz süreçleri ortadan kaldırır. Bu da kuruluşlara zaman kazandırır ve tüm kullanıcı kimliklerini korumanın karmaşıklığını azaltır.

  • BT uyumluluğunu koruyun.

PAM, ayrıcalıklı hesapların eriştiği hassas verilerin yönetimini ve denetlenmesini gerektiren standartlara uyumluluk sağlama özelliği ile kuruluşlar için kritik öneme sahiptir.

PAM çözümleri, en az ayrıcalık erişimi sağlamanın yanı sıra, işletmelerin, hesap oturumlarının video kayıtları da dahil olmak üzere, gizli veya hassas verilerle ilgili tüm kullanıcı etkinliklerini izlemesini ve kaydetmesini sağlar. Bu, BT ve güvenlik ekiplerinin denetim ve uyumluluk gereksinimlerini takip etmesini çok daha kolay hale getirir.

ÖZET

Ayrıcalıklı bir erişim yönetimi (PAM - Privileged Access Management) çözümü, kuruluşunuzun kritik verilerini güvende tutmanıza yardımcı olur; sistemlerinizi tehlikeye atabilecek büyük ölçekli saldırılardan korur ve daha basit bir denetim süreci için ayrıcalıklı hesap etkinliğine ilişkin ayrıntılı raporlar oluşturmanıza olanak tanır.

Sonuç olarak, PAM ürünleri, kuruluşunuzun en değerli verilerine erişebilen hesapların güvenliğinin sağlanmasına olanak tanır. PAM çözümü ile kuruluşunuzun güvenlik mimarisinin merkezinde bulunan ürünlere ve kritik uygulamalara sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. 

Çözümlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak ve uzmanlarımız ile görüşmek için hemen bize ulaşın!

Eğer bu konu ilginizi çektiyse, diğer blog yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz!

Kapsamlı Bir Siber Güvenlik Hizmeti SOC ile Mümkün!

Kodlaması herkes tarafından okunabilen ve düzenlenip paylaşılabilen bir yazılım türü olan açık kaynak araçlar ile ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Cisco Türkiye, UN Women, BinYaprak, Habitat ve TOG’un katkılarıyla genç kadınları siber güvenlik ile tanıştırmak amacıyla düzenlenen Siber Güvenliğe Katılım Etkinliği'nde, Soitron Siber Güvenlik Servisleri Satış Müdür Didem Önol konuşmacı olarak katılarak, değerli bilgiler aktardı.

Devamını Oku

Siber Riskleri “Yeni” Ofisinize Taşımayın

2020 yılında dünyanın kutusundan herkes için kötü bir sürpriz çıktı: Covid-19. Bu kötü sürpriz öyle bir etki yarattı ki tüm sistemler alt üst oldu ve tabii süreçleri işletebilmek için de değişim kaçınılmaz hale geldi.

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

Size uygun kariyer imkanlarını keşfedin.

İletişim

Tüm sorularınızı cevaplamak için buradayız.