SOAR Nedir?

Hazırlayan: Muharrem Toptaş - SIEM&SOAR Danışmanı

Security Orchestration, Automation and Response (SOAR) teknolojisi, kişiler ve araçlar arasındaki görevlerin tek bir platformda koordine edilmesine, yürütülmesine ve otomatikleştirilmesine yardımcı olur.

Kurum ve kuruluşların yalnızca siber güvenlik saldırılarına hızlı bir şekilde yanıt vermelerine değil, aynı zamanda gelecekteki olayları gözlemleme, anlamlandırma ve önlemelerine olanak tanır.

Gartner tarafından tanımlanan kapsamlı bir SOAR ürünü, üç ana yazılım yeteneği ile donatılmıştır. Bunlar şu şekilde tasarlanmıştır: tehdit ve güvenlik açığı yönetimi, güvenlik olayına müdahale ve güvenlik operasyonları otomasyonu.

Tehdit ve güvenlik açığı yönetimi (Orchestration), siber tehditlerin yönetilmesine yardımcı olan teknolojileri kapsarken, güvenlik operasyonları otomasyonu (Automation) siber güvenlik operasyonlarının otomatik bir şekilde yapılmasını mümkün kılan teknolojiyi kapsamaktadır.

SOAR'lar SIEM/EDR/XDR gibi ürünlerden alarm verilerini alır ve bu veriler daha sonra iş akışlarını veya görevlerini otomatikleştiren/düzenleyen playbookları tetikler. Tetiklenen playbooklar ile insan makine öğreniminin bir kombinasyonunu kullanarak, gelecekteki herhangi bir tehdide karşı otomatik olay müdahale eylemlerini gerçekleştirebilir böylece güvenlik operasyonlarını iyileştirmek için daha verimli ve etkili bir yaklaşım oluşturabilir.

SOAR Neden Önemlidir?

Bugün Güvenlik Operasyonları ekipleri, günlük olarak binlerce uyarıyı manuel olarak ele almak zorunda kalmaktadır. Aynı zamanda günlük operasyonel işler için farklı ekiplerin sürekli efor vermesi gerekmektedir. Birçok güvenlik operasyonu ekibi, farklı sistemlerden gelen alarmları birbirine bağlamakta zorlanmaktadır, bu işlemin hatasız yapılabilmesi için kalifiye elemanlarında ekip içinde olması gerekmektedir. Tehditlerin ve uyarıların artan hacmi ve bunların hepsini ele alacak kaynakların eksikliğiyle, analistler yalnızca hangi uyarıların ciddiye alınacağına ve hangilerinin göz ardı edilebileceğine karar vermek zorunda kalmıyor, çoğu zaman o kadar fazla çalışıyorlar ki gerçekleri kaçırma riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Sürekli büyüyen ve giderek dijitalleşen bir dünyada, kurumlar için siber güvenlik söz konusu olduğunda bugün sayısız zorlukla karşı karşıya kalınabiliyor.  SOAR, güvenlik operasyonları ekiplerinin alarmları ve tehditleri yönetme, analiz etme ve bunlara yanıt verme gibi ihtiyaçlarını en etkili ve kolay bir şekilde karşılamaktadır.

Kuruluşların Bugün Karşılaştığı Zorluklar

Palo Alto Xsoar ürün ailesi ile yukarıdaki sıralanan problemlerin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Bunun için yetkili personelimiz ile Soitron Siber Güvenlik Servisleri olarak 7/24 hizmet vermekteyiz.

Olay Müdahalesinin Önemi ve Adımlarının Belirlenmesi ve SIEM Neden Gerekli? Artıları Nelerdir? blog yazılarımızı da okuyarak konuyla ilgili kapsamlı bilgi edinebilirsiniz!

Kapsamlı Bir Siber Güvenlik Hizmeti SOC ile Mümkün!

Kodlaması herkes tarafından okunabilen ve düzenlenip paylaşılabilen bir yazılım türü olan açık kaynak araçlar ile ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Cisco Türkiye, UN Women, BinYaprak, Habitat ve TOG’un katkılarıyla genç kadınları siber güvenlik ile tanıştırmak amacıyla düzenlenen Siber Güvenliğe Katılım Etkinliği'nde, Soitron Siber Güvenlik Servisleri Satış Müdür Didem Önol konuşmacı olarak katılarak, değerli bilgiler aktardı.

Devamını Oku

Siber Riskleri “Yeni” Ofisinize Taşımayın

2020 yılında dünyanın kutusundan herkes için kötü bir sürpriz çıktı: Covid-19. Bu kötü sürpriz öyle bir etki yarattı ki tüm sistemler alt üst oldu ve tabii süreçleri işletebilmek için de değişim kaçınılmaz hale geldi.

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

Size uygun kariyer imkanlarını keşfedin.

İletişim

Tüm sorularınızı cevaplamak için buradayız.