Mantis Risk Analiz Programı

Güvenlik yaşam döngüsünü incelediğimizde atak öncesi dediğimiz zaman dilimine odaklanmak kritik önem taşımaktadır. Güvenlik Risk Yönetimi ile yapılacak işlemler ve alınacak önlemler ile ataklara karşı reaktif aksiyonların yanında, güvenlik yol haritamızın belirlenmesi ve yönetilebilir risklere karşı proaktif önlemler almamız güvenlik yatırımlarının verimliliğine katkı sağlayacaktır.

Kurumlara Dr. Risk hizmeti ile sağladığımız katkıya en güzel örnek olarak araba sürmek analojisini verebiliriz. Arabanızı sürerken dikiz aynasına bakmak için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Arabayı kullandığınız zamanın %5’i? %10? Aslında sürüş süresinin çok büyük bir kısmında büyük bir dikkatle ileriye bakıyoruz, değil mi?

Ancak iş BT güvenliği dünyasına geldiğinde, maalesef, BT Güvenliği endüstrisi, zamanının %90’ını, gelmekte olanı aramak yerine, arkada bıraktıklarını dikiz aynasına bakarak analiz etmekle geçirdi. Tüm vaktinizi SIEM veya IDS/IPS veya firewall veya log yönetimi çözümlerinin çıktıları üzerinden zaten olmuş bitmiş olaylara bakmakla harcamak, muhtemel riskleri en aza indirgemek için sonraki adımların ne olması gerektiğini keşfetmek yerine halihazırda ne yapmış olmanız gerektiğini çözmenizden daha fazla bir işe yaramayacaktır. Geriye bakmak, tıpkı araba kullanmakta olduğu gibi, siber güvenlik dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak söz konusu olduğunda en iyi taktik değildir, bir noktada kaza yapmanız kaçınılmazdır.

Dr. Risk Hizmetinizin Devreye Girdiği Nokta İşte Burasıdır

Mantis Risk Analiz hizmetimiz ile mevcut güvenlik altyapısının resmini çekmekte ve ortamda bulunan zafiyetlerin olası ataklardan nasıl etkileneceğini öngörerek, atak vektörlerinin analizini yaparak güvenlik yol haritasının oluşturulmasına ve/veya mevcut güvenlik altyapısının verimli kullanımına dair raporlamalar sağlanmaktadır.

Risk Analiz Programı Kapsamında Verilen Hizmetler

  • BT altyapısının modellenmesi
  • Erişim senaryolarının ve atak yollarının simülasyonu
  • Ağ bağlantılarının analizi 
  • Risk analizi ve uyum kontrolü
  • Optimal risk azaltma stratejilerinin ve güvenli ağ değişikliklerinin planlaması

Risk Analiz Programı Size Ne Sağlar?

  • Tehdit kaynakları belirlenir
  • Zafiyet verileri önceliklendirilir
  • Erişim ve yönlendirme verileri analiz edilir
  • Varlıklar sınıflandırılır
  • Oluşturulan sonuç raporu ile mevcut güvenlik altyapısının zafiyetleri ve bunları iyileştirme önerileri sunulmaktadır.

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

Kariyer Fırsatları

Size uygun kariyer imkanlarını keşfedin.

İletişim

Tüm sorularınızı cevaplamak için buradayız.